Sprievodca po svete

Portoriko, ostrov s krízou identity

Nemal som ani tušenie, čo si mám vlastne sľubovať od Portorika. Tento karibský ostrov síce patrí do Spojených štátov amerických, ale nie je ich 51. štátom. Jeho oficiálny štatút je nezačlenené územie USA. Čo to znamená? Možno aj to, že amíci si Portoriko radi tak napoly prisvojili, aby mali kam cestovať na tropickú dovolenku bez pasu.

No počkať. Tak je to USA alebo to nie je USA? Bude to tam vyzerať ako na španielskom vidieku alebo zažijem svoj karibský kalifornský sen? A hovoria tí ľudia po anglicky alebo po španielsky? Tlačia do seba burgery alebo jukové čipsy?

Asi vám dochádza, že som naozaj nemal šancu.

Portoriko, to je (môj) Karibik

Keď sa pozrieš von oknom, Portoriko je na prvý pohľad krajšie oproti Kube, Haiti alebo Dominikánskej republike. V prvom rade má navrch vďaka kvalitnej infraštruktúre a je pripravenejšie na turistov. Nie ako na Haiti, kde o turistoch štyri dni zo siedmich iba počujú zo zažltnutých stránok klasickej francúzskej literatúry. Nie ako v Dominikánskej republike, kde potrebuješ byť ubytovaný v plážovom rezorte, aby si mal ten správny pocit z dovolenky pri mori, pretože mimo rezortu je iba nič. Nie ako na Kube, ktorá je síce očarujúca, ale niečo ťa tam od tretieho dňa kontinuálne serie.

Až v Portoriku som bol prvýkrát na sto percent spokojný s tým, ako vyzerá ten „Karibik“ naživo. Podotýkam, že to bolo po troch týždňoch poskakovania z jedného karibského ostrova na druhý (koniec ukážky z Denníka nevďačného cestovateľa).

Portoriko

Karibik niečo stojí, ale stačí jedno skvelé rozhodnutie

V Portoriku platí dvojnásobne, že si musíš určiť svoje cestovateľské priority. Ak hľadáš slušné ubytovanie, vysolíš slušnú sumu. Jedlo z lepších reštaurácií stojí viac ako lepší večer v Bratislave. Našťastie existuje milión spôsobov, ako ušetriť (že ktoré to sú? Kamoš, veď ty si ešte nečítal Tajomstvá cestovania!).

Reklama je za nami, idem k veci. V Portoriku som hackol rozpočet jediným geniálnym rozhodnutím. Prenajaté auto! Ukázalo sa to ako účinný hack s rozpočtom. Auto stojí menej ako priemerná izba v hoteli a benzín je lacnejší ako u nás. Za cenu ubytovania teda získaš spôsob prepravy a hotel v jednom. Už chápeš? Spíš v aute. Ja som to tak poriešil dve noci po sebe. Síce je to náročné a chvíľami sa neznášaš, ale… Mrkni sa ráno do peňaženky. Ako som povedal – priority.

Portoriko prenájom auta

Za dva dni okolo ostrova

Portoriko je malinké a z jedného konca ostrova na druhý prejdeš aj za deň. Ak si chceš krajinu trochu užiť a zastaviť sa, kde ti napadne, naplánuj si dva dni. Zvyšok dovolenky si oddýchni niekde na pláži (to je presne to, čo som ja už nestihol).

San Juan bude pravdepodobne úplne prvé miesto, ktoré uvidíš, pretože tam priletíš. Staré mesto v Old San Juane je ako z tých najkrajších pohľadníc na svete. Ak chceš v starom meste aj bývať a obedovať, budeš potrebovať Airbnb a dobré oči, aby si medzi desiatkami reštaurácií a barov našiel podniky, ktoré lákajú Portoričanov.

Old San Juan

Na pobreží východne od San Juanu, kúsok za mestom na úrovni letiska, je miesto, kde sa podvečer stretávajú davy domácich. Pripomína to niečo medzi Železnou studničkou, Zlatými pieskami a chudobnejšou verziou Magio pláže v Bratislave. Nájdeš tu bufety a množstvo streetfoodových príležitostí za sympatickejšie ceny ako v meste. Dopraj si mäso na paličke a vychutnaj si ho pri pohľade na more, kým sa v pozadí budú miešať portorické rytmy s leteckými turbínami.

A čo ďalej?

Na východplaya Fajardo by mala v noci svetielkovať (je to biolumiscentná zátoka). Môžem ti o nej povedať asi toľko, že napoludnie tam svieti iba slnko. Daj vedieť, či to aj v noci stálo za to. Okrem Fajarda môžeš navštíviť jediný kus dažďového pralesa na ostrove, El Yunque. Z diaľnice počas prietrže mračien nezostal svojmu názvu nič dlžný.

Na západ – časť pobrežia pri playa Joyuda je bohatá na reštaurácie so skvelým jedlom, ideálna na večerné posedenie. Trošku severnejšie, na pláži pri Rincóne, sa môžes vysurfovať do vyčerpania.

Na sever – musíš (píšem musíš, lebo naozaj musíš) sa zastaviť pri jaskyni Del Indio (La Cueva Del Indio en Arecibo). Je to neuveriteľná obrovská morom vygravírovaná členitá krajina, akú som ešte nikde nevidel. Hoci moja mama okomentovala fotku z tejto prírodnej pamiatky slovami „vyzerá to ako Chorvátsko“. Tak som sa doteraz možno iba nepozeral… 🙂

La Cueva Del Indio Portoriko

Na juh – mám pre teba presne nula tipov. Spomaľ a zastav sa všade, kde ťa niečo zaujme.

No nie je ten delfín chutný? Mňam, je

Portorická kuchyňa je čerstvá, kvalitná a dochutená podobne ako naše jedlá, ak nerátame karibské gastrohacky typu nastrúhaný kokos v omáčke a podobne. Môj portorický top je zľahka opražené Mahi-mahi. Fun fact: mahi-mahi je vraj delfín – ale nie Flipperov kamoš Willy, skôr je to niečo medzi rybou a delfínom, nazývané aj dolphin fish. Reštaurácie používajú názov Mahi-mahi alebo Dorado, aby sa vyhli porovnávaniu s delfínmi, akých poznáme z amerických filmov. To mi odľahlo.

Jedlo v Portoriku je chutné a čerstvé

Popri ceste sa kedykoľvek zastav v jednom z bielych karavanov na mäso alebo rybu a domácu virgin piňa coládu, o ktorej ti každý predavač povie, že je najlepšia v okolí. Pretože je.

Ako si užiješ Portoriko úplne najviac?

Tak, že Portoriko bude až tvoja druhá zastávka. Môj pro tip znie – spoj výlet do Portorika s aspoň jedným iným ostrovom v okolí. Zájdi si po mindfucky na Haiti, prejdi sa cez Dominikánsku republiku alebo si vyber akýkoľvek iný z desiatok možností v Karibskom mori. Najlepší dojem Portoriko zanechá vtedy, keď si naň prídeš oddýchnuť z väčšej divočiny a necháš sa chvíľku rozmaznávať všadeprítomnou civilizáciou.

51. Nespojený americký štát bude pravdepodobne krajší, drahší a bezpečnejší ako zvyšok Karibiku. Naješ sa vynikajúco, sem-tam vytiahneš k angličtine aj španielčinu (štýlom sí, merci, eehm vlastne gracias) a priestor budeš zdieľať s množstvom iných turistov, ktorí ti ukážu, kam ísť, keď si nebudeš vedieť rady.

Portoriko je ostrov s náznakom krízy identity, ale v tom najpozitívnejšom zmysle. Je to tak trochu Španielsko, tak trochu USA, tak trochu dovolenkový raj a keď vynecháš vyšliapané turistické chodníčky, nájdeš aj kúsok dobrodružstva.

Ak hľadáš takýto Karibik, nebudeš sklamaný.

Moja galéria z Portorika

Theme by Anders Norén