Sprievodca po svete

Prečo sa oplatí ísť na výlet do Ľvova? Wizzair z Bratislavy

lvov, ukrajina - cestovatelsky sprievodca

Ľvov, Ukrajina: oplatí sa navštíviť túto wizzair.com destináciu z Bratislavy? ???

Pred návštevou Ľvovua som ako prvé zistil, že… že Ľvov existuje a je to mesto na Ukrajine. Internety a Monika povedali, že vyzerá dosť poľsky. Teda, tak som počul – v Poľsku som nikdy nebol.

Ľvov ma mohol poriadne sklamať, veď týždeň v kuse pršalo a boli dva stupne – presne tie dva, ktoré delili škaredý dážď od pekného sneženia. Znie to dosť zle, ale vlastne ani nebolo a asi by som aj prišiel znovu. Prečo, preboha?

Ľvov ma prekvapivo veľké historické centrum, ktoré skor pripomína Prahu než ukrajinské niečo-niekde. V uličkách, ktoré takmer nepoznačila sovietska architektúra, vyrástli skvelé kaviarne všetkých veľkostí – od výdajných okienok až po niekoľkopochodové. Tie najlepšie majú vlastnú pražiareň kávy.

Od kofeínu k…

Ak Ľvovčanom a turistom niečo steká do krvi rýchlejšie ako kofeín, sú to tzv. nálivky, ochutené korenené, ovocné a zeleninové likéry na báze vodky (ahoj, silno pitná Pijana Wiśnia a neahoj, silno nepitná chrenovka).

Moderní Ľvovčania sú všetkým, čo si slniečkárska bratislavská kaviareň predstavuje pod slovom hipster. Sú prozápadní a kreatívni. Dôkazom ruskej averzie aj tvorivosti je podnik, pred vstupom do ktorého musíte starému pánovi prezlečenému za vojaka od srdca zahlásiť „slava Ukrajine!“. Potom zanadáva na Rusko, naleje vám free welcome nálivku a pustí vás do pivničného baru Криївка.

A naspäť ku kofeínu

Keď som vyššie spomínal kávu, aj na nu si Ľvovčania vymysleli vlastnú divnosť: pod starou kaviarňou Львівська копальня кави sa nachádza kávová baňa. Pýtate sa: h?
Poviem to takto: kým v Brazílii rastú kávovníky na plantážach, v Ľvove sa kávové zrnká ťažia v bani. Pri vstupe do rozsiahleho podzemia dostanete aj prilbu – potom je už iba na vás, nakoľko tejto srande pri prechádzke tmavými chodbami uveríte.

Najväčšia výhoda Ľvova

Najvačšou výhodou Ľvova oproti iným európskym mestám su ceny. Ze jedlo a pitie zaplatíte len polovicu oproti Bratislave, a pritom sa budete dvojnásobne zalizovať. Pozerám sa na vás, Lviv CroissantsЦукор/Cukor alebo AROMA KAVA.

Keby som sem raz mal prísť znovu, prosím, nech je to v lete! Dovtedy, zostaň Ľvov Ľvovom: jedným z top objavov skvelého pomeru ceny a výkonu na mape Wizzairu z Bratislavy.

Lviv, Ukraine, dostávaš odomňa nečakane príjemných 7,5 z 10.

Theme by Anders Norén