Sprievodca po svete

Červená Bologna: voňavá metropola regiónu Emilia-Romagna

Každý vie, že USA tvorí 50 štátov a niekoľko z nich ich dokáže vymenovať aj ten, kto nemôže o sebe povedať, že geografia je jeho hobby. Ale viete, na koľko regiónov je rozdelené Taliansko? Až na 20, väčšina z nich má pobrežie, len pár je vnútrozemských, niektoré sú hornaté, iné bohaté (Lazio, Lombardsko, Toskánsko), ďalšie zase chudobné (juh) a potom je tu aj niekoľko autonómnych. Regióny v Taliansku ponúkajú všehochuť a my sme sa tentokrát rozhodli navštíviť región Emilia-Romagna, ktorý patrí medzi tie najbohatšie, nájdete ho na severe a má čarovné hlavné mesto – Bologna.

Talianska noblesa na každom kroku

Bolognu prezývajú „červená“ a hneď po prvých krokoch pochopíte, prečo – oranžové, lososové, červené a aj žlté domy sú typické pre toto 370-tisícové mesto. Je zaujímavé, že Bologna oproti ostatným talianskym mestám vonia. Toto sme zažili iba v Bari, kde ľudia v úzkych uličkách sušili čerstvo vypranú bielizeň, a preto to tam voňalo, ale v Bologni sme nikoho sušiť oblečenie nevideli. A aj tak to tam voňalo.

Bologna bola skvelo udržiavaná, a možno to mi na nej prekážalo – vyfintila sa na rande s vami a vy ste nedokázali kvôli tomu odhaliť, aká v skutočnosti je. Ale bolonské zážitky boli čarovné a niektoré miesta v nás zanechali silnú spomienku.

ulicky

Čo vidieť

Dominantou Bologne sú Dve veže alebo aj Due Torri, tá vyššia má 97 metrov a volá sa Asinelli a tá nižšia má 48 metrov a meno Garisenda. Z nich je skutočne magický výhľad na celé mesto a okolie. V minulosti mala Bologna týchto veží desiatky a vďaka nim vyzerala ako stredoveké mesto plné mrakodrapov. Dnes ich už zostalo iba pár a tieto dve sú v najlepšom stave.

Tí, ktorí milujú túlanie sa uličkami, by mali určite navštíviť štvrť Quadrilatero, ktorá je len neďaleko od hlavného námestia piazza Maggiore, kde nájdete ďalšie známe bolonské pamiatky – Neptúnovu fontánu, Palazzo d’Accursio o Comunale a Baziliku sv. Petrónia.

Určite sa zájdite pozrieť aj na bolonské kanály, síce to nie sú Benátky, ale je to naozaj pekné. Jeden z nich nájdete na ulici Via Piella, ale musíte hľadať pozorne – skrýva sa za plechovou okenicou v stene pri jednej z reštaurácií.

due torri

Vychutnajte si miestnu kuchyňu

Výhodou dovolenky v Taliansku je, že takmer všade narazíte na trhy s čerstvými cestovinami, ovocím, zeleninou a mäsom. Hra farieb a vôní! Takže si môžete ukuchtiť niečo talianske aj vy sami, teda ak nebývate v hoteli, ale našli ste ubytovanie vďaka Airbnb. Odísť z tohto mesta by ste nemali bez toho, aby ste ochutnali tortellini, ktoré tu vznikli.

Pre mäsožravcov je ako stvorená Cotoletta alla bolognese a mlsné jazyky si prídu na svoje pri raňajkách – Taliani zbožňujú sladké raňajky a pečivo plnené pistáciovým krémom vás dostane na vrchol blaha.

štvrť quadrilatero

Navštívte neďalekú Modenu

Úprimne, boli sme z Bologne trochu sklamaní. Bola krásna, úzke uličky mali atmosféru, ľudia boli príjemní, ale bolo ich tu priveľa. Naozaj, bolo ich tu viac, ako sme čakali, a preto sme chrochtali blahom, keď sme navštívili neďalekú Modenu.

Okrem malého, stotisícového mesta s úžasnou atmosférou tu na vás čaká rodný dom Enza Ferrariho, ktorý predal, aby si mohol kúpiť prvé pretekárske auto. Z tohto domu je urobené múzeum, ktoré je doplnené veľkou výstavnou halou, ktorú navrhol český architekt Kaplický. Vstup síce stojí 15 eur, ale rozhodne sa to oplatí aj tým, ktorí nemajú žiadny vzťah k autám.

A po múzeu? Túlajte sa mestom. Tu určite nezablúdite a práve naopak, natrafíte na skvelú zmrzlinu, príjemné parky, pekné námestie a napríklad aj divadlo Luciana Pavarottiho. Pravdu povediac – v Modene sme našli to, čo sme hľadali v Bologni.

modena

Sponzorované odkazy

Neprehliadni:

Theme by Anders Norén