Cestovateľské triky

Ako hľadám najlacnejšie letenky ja? (krok za krokom)

Základom skvelej dovolenky je letenka. Výhodná letenka. Ale ako ju nájsť?

Návodov na kupovanie lacných leteniek je obrovské množstvo, no iba niekoľko z nich má praktický význam. Tisíce blogerov po svete veľakrát len recyklujú tipy a triky, ktoré už niekto iný dávno napísal. V horšom prípade sú už na prvý pohľad zbytočné alebo nepravdepodobné. Naozaj si myslíš, že nájdeš chybný tarif a poletíš do Austrálie za tri stovky? Možno. Ale skôr nie.

Rozhodol som sa nenapísať ďalší článok s novými tipmi a trikmi pre vyhľadávanie najlacnejších leteniek. Spravíme to trochu inak – teraz sa dozvieš postup, ako hľadám letenky ja.

Netvrdím, že môj spôsob je najlepší, najefektívnejší, najvychcanejší, naj… ale jednoducho je môj a v 99 % prípadov som vďaka nemu schopný nájsť letenku, za ktorú som ochotný zaplatiť danú sumu. Možno sa to podarí aj tebe.

Otvor si druhý tab a poď si to vyskúšať spolu so mnou.

Nájdi so mnou lacnú letenku

Predpokladám, že vieš, kedy a kam chceš letieť. V mojom prípade hľadáme letenku čo najbližšie z Bratislavy smerom do malajského hlavného mesta, Kuala Lumpur. Fiktívne tam pôjdeme v polovici februára a chceme zostať približne mesiac.

1. Najprv omrknem terén v Matrixe

Ako prvé potrebujem získať prehľad o tom, ako sa pohybujú priemerné ceny takejto letenky. Vďaka tomu sa dozviem, či suma zodpovedá mojej predstave a či má vôbec zmysel hľadať ďalej.

Využívam na to systém Matrix.  Je to online vyhľadávač určený pre cestovné agentúry a dáta z neho využíva aj Kayak, Orbitz alebo napríklad American Airlines.

Do miesta odchodu vždy napíšem VIE, BUD, PRG, čo znamená, že systém bude naraz vyhľadávať odlety z Viedne, Budapešti a Prahy. Pri voľbe flexibilných dátumov vždy nechávam najväčší rozptyl, aký systém dovoľuje – v prípade Matrixu sú to plus/mínus dva dni.

matrix letenky

Ak zadáš do vyhľadávania „VIE, BUD, PRG“, systém automaticky vyhľadá najlacnejšiu letenku z Viedne, Prahy a Budapešti.

Výsledok? Zistil som, že zo stredu Európy sa do Kuala Lumpur vo februári dostanem za 456 eur s Qatar Airways s odletom aj príletom do Budapešti.

matrix letenky

Prvý pohľad na cenové možnosti letenky do Kuala Lumpur.

Ak si chcem byť istý, že sa Matrix nemýli, vyberiem možnosť Individual flights a zvolím si v dvoch krokoch let tam aj späť. Dostanem sa do detailu môjho itineráru, kde okrem podrobností o lete nájdem aj kompletný rozpis toho, za čo platím. Vedel si, že v cene letenky máš aj iksypsilon bezpečnostných a daňových poplatkov?  Toto sa hodí, ak máš v hľadáčiku niekoľko cieľových letísk – zistíš, ktoré je pre aerolinku lacnejšie, a teda bude pravdepodobne lacnejšie aj pre teba.

matrix ceny letenky co tvori cenu

Každú letenku si vieš rozkliknúť a zistiť, čo všetko tvorí jej cenu.

Zhodnotím, čo vidím. Čokoľvek pod päť stoviek s Qatarom by som teoreticky zobral, navyše aj časy prestupov sú sympatické (pod 2 hodiny). Problém s Matrixom je ale ten, že letenky nepredáva, iba ich vyhľadáva. A tak musím chtiac-nechtiac zo stránky odísť a pokračovať na inom vyhľadávači.

2. Vitaj, Google Flights, kde si bol tak dlho?

Google so svojou službou Flights urobil naozaj kus dobrej roboty. Tento vyhľadávač je intuitívny, rýchly a funkčný na všetkých zariadeniach, navyše obsahuje napríklad e-mailové notifikácie pri zmenách cien alebo vyhľadávanie podľa mapy.

Ako prvé urobím to isté, čo v Matrixe: VIE, BUD, PRG to KUL, 15. 2. – 15. 3.

lacné letenky cez google flights

Vzhľad vyhľadávača leteniek od Google.

Po vyhľadaní leteniek ako prvé zmením menu z USD na EUR kliknutím na ikonku vľavo hore pod logom Google. Zisťujem, že z 511 USD je cena 456 EUR, teda to isté, čo našiel Matrix. Aj v tomto prípade hovoríme o lete z Budapešti.

Neuspokojím sa, a keďže sú moje dátumy ako-tak flexibilné, pozriem sa, ako sa vyvíjajú ceny v okolitých týždňoch.

Kliknem do poľa s dátumami a objaví sa mi kalendár, nad ktorým sa nachádzajú dve zaujímavé funkcie: flexibilné dátumy a graf cien.

Flexibilné dátumy využívam na to, aby som sa uistil, že neexistuje lepšia ponuka v okolitých dvoch-troch týždňoch. Ak chýbajú ceny na jednotlivých poliach tabuľky (ako na tomto obrázku vpravo hore), postupne na ne klikám a systém ceny overuje:

google flights letenky

Pokročilý graf na sledovanie cien leteniek v okolitých dňoch.

 

Graf cien zobrazuje vývoj cien za dlhšie obdobie. Poslúži najmä vtedy, ak vieš, kam ideš, ale nevieš, či je lepší január alebo marec, jar alebo leto, pred prázdninami či po nich:

google flights graf cien

Ďalší graf vývoja cien v Google Flights.

V tejto chvíli Google Flights vypínam, pretože viem všetko, čo som potreboval. Čo som sa vďaka nemu dozvedel?

  • Viem sa bez problémov dostať k cene letenky, ktorú som našiel v Matrixe (nepodarí sa to vždy).
  • Letenky majú iba malé sezónne cenové výkyvy.
  • Aj keď zmením svoj dátum príletu a/alebo odletu, pravdepodobne sa na nižšiu cenu ako 456 eur nedostanem.

Všekto nasvedčuje tomu, že je dobrý nápad letenku kúpiť.

Opak je pravdou.

3. Neverím nikomu a ničomu

Aby som si bol istý, že 456 eur je naozaj cena, pod ktorú sa nedostanem, narýchlo si overím túto hypotézu aspoň cez tri ďalšie zdroje. Rovnaké letecké spojenie vyhľadám napríklad cez Skyscanner.net, Edreams.com a nevynechám ani slovenský Pelikan.sk.

Väčšinou zistím, že cena sa hýbe len o pár eur hore-dole (s rozdielom Pelikánu, ktorý má niekedy trošku vyššiu maržu, ale pre niekoho je 30 eur navyše pri 500-eurovej letenke výhodná „daň“ za to, že v prípade problémov všetko rieši v slovenčine).

4. Začína sa lov na Viedeň!

Najlacnejšiu letenku som zrejme našiel, ale je zároveň pre mňa tá najvýhodnejšia?

V ďalšom kroku sa sústredím iba na Viedeň, pretože je to najbližšie letisko z Bratislavy a ak bude rozdiel v cene do nejakých 50 eur, nemá veľký zmysel ísť do Budapešti – trvá to dlhšie, cesta je drahšia a pri návrate je dosť veľký rozdiel vracať sa domov hodinu alebo štyri hodiny.

Idem na to takto:

Začnem na Skyscanner.net

Skyscanner nenájde vždy tú najlepšiu cenu, ale vyhovuje mi jeho vzhľad a funkčnosť, ako aj e-mailové upozornenia na zmeny cien leteniek.

Letenku najprv vyhľadávam nie na presné dátumy, ale spôsobom „Whole month“, teda zobrazenie cien v rámci celého mesiaca. Vďaka tomu sa dozviem, že keby som išiel iba na dva týždne, zaplatím za letenku len 427 eur z Viedne. To vôbec nie je zlé.

skyscanner letenky

Pohľad na kalendár v systéme Skyscanner.

Ja ale chcem ísť na mesiac, a tak hľadám ďalej. Ceny sa pohybujú okolo úrovne 520 eur, čo je kritická hranica, keď si vezmem, že s Qatarom môžem ísť z Budapešti za 456. 

V pôvodných dátumoch (15. 2. – 15. 3.) si viac nepomôžem, posúvam preto odlet aj prílet o pár dní hore-dole a udržiavam celkovú dobu dovolenky na 30 dňoch. Po pár minútach je predomnou najlacnejšia letenka z/do Viedne za rovných 500 eur s KLM. To už začína byť zaujímavé, pretože 46-eurový rozdiel oproti Budapešti pridáva malý bodík bližšej Viedni.

Skyscanner vyhľadávanie

Skúsim to isté na Edreams.com

Tento vyhľadávač je niekedy čistý zázrak. Síce nevyužíva žiadnu inú databázu ako ostatné vyhľadávače, no mám pocit, že si berie najmenšie marže z cien leteniek. Aj preto som sa veľakrát po vyhľadávaní cez Google či Skyscanner nakoniec uspokojil až s ponukou od Edreamsu.

Tentokrát mi to ale nevyšlo, Edreams nemá z Viedne najlepšiu ponuku. Oproti Skyscanneru predáva to isté o 32 eur drahšie.

edreams letenky

Dám šancu slovenskému Pelikan.sk

Pri vyhľadávaní nevynechávam ani najlepší slovenský vyhľadávač leteniek, Pelikan.sk. Niekedy dokáže prekvapiť – a prekvapil aj tentokrát. Ako jediný našiel aj kombináciu letov s Air China za 491 eur. Stačí jediný pohľad a rozbúcha sa mi srdce: toto je moja letenka!

letenky pelikan

Už druhý pohľad ma ale vracia späť do reality: tam aj späť to trvá vyše deň, treba zostať o päť dní dlhšie v Malajzii a celková úspora na letenke je deväť eur oproti Skyscanneru. Keď si zrátam, koľko miniem v Kuala Lumpur za necelý týždeň, výhodnosť tejto letenky je veľmi teoretická.

Táák poďme späť na Google Flights

Na Google Flights sme už boli, ale nehľadali sme letenky iba z Viedne. Tentokrát to zmením a vykašlem sa na Budapešť aj Prahu. Výsledok? Z Viedne sa do Kuala Lumpur dostanem v určenom termíne za 539 eur. Nič moc. Dovidenia.

Google FLights

5. Zhodnotenie možností

Toto sú tri najlepšie letenky, z ktorých si môžem vybrať:

Najlacnejšia: Budapešť, Qatar Airways, 456 eur.

Najpohodlnejšia: Viedeň, KLM, 500 eur

Teoreticky najvýhodnejšia, ale nepohodlná a predlžuje dovolenku: Viedeň, China Airlines, 491 eur

6. Kedy je najlepší čas letenku kúpiť?

Mám v podstate iba dve možnosti.

Možnosť A – (ešte) nekupujem:

Keď sa po nejakej tej hodinke hľadania sám so sebou dohodnem, že už nič lepšie nenájdem, prihlásim sa k odberu e-mailových oznámení o zmenách cien týchto spojení. Na dennej alebo dvojdennej báze budem kontrolovať ich vývoj a akonáhle nastane výraznejší pokles (povedzme o 10 %), letenku kupujem. Naopak, keby začala cena stúpať, počkal by som na jej zníženie. Keby sa letenka po výraznejšom zvýšení dostala späť na svoju pôvodnú úroveň, pre istotu by som ju kúpil a neriskoval, že cena pôjde znovu hore a už neklesne.

Možnosť B – kupujem:

Výnimkou je prípad, keby je cena letenky na prvý pohľad výhodná, a zároveň mám menej ako tri mesiace do odletu. V takom prípade by som letenku kúpil okamžite. Rozhodol by som sa pre najpohodlnejšiu možnosť a letel by som s KLM z Viedne za 500 eur. Nekúpil by som najlacnejšiu letenku, ale najrozumnejšiu.

Hotovo. Už len zbaliť štyri tričká a môžeme ísť!

Ako sa v takýchto prípadoch rozhoduješ ty? Daj mi vedieť na Facebooku.

V tomto návode som vynechal rôzne aplikácie a iné služby, ktoré pomáhajú s hľadaním leteniek – viac sa o nich dočítaš v mojom predchádzajúcom príspevku o lacných letenkách. 

Theme by Anders Norén