Cestovateľské triky

11 krokov k dokonalej dovolenke

Chceš cestovať, máš kedy, máš nejaké peniaze a… nevieš kam, kedy a ako? Zisti, ako si naplánuješ fajn dovolenku v týchto jedenástich krokoch.

Tento článok sme napísali pre portál letenkyzababku.sk. Sleduj Letenky za babku a získaj najlepšie tipy na lacné letenky do celého sveta!

1. Vyber si destináciu

Svet je skvelé miesto, ktoré poskytuje obrovské možnosti. Aj preto môže byť výber destinácie jedno z najťažších rozhodnutí, čo sa týka cestovania.

Aká kultúra ťa zaujíma? Si skôr na leto a teplo, alebo nepohrdneš ani arktickou zimou? Preferuješ tiché a rodinné destinácie, alebo pre správne vyžitie potrebuješ množstvo ľudí a nočné kluby otvorené minimálne do rána? Šetríš si na dovolenku len tak-tak alebo máš rezervu, z ktorej môžeš čerpať a ísť tak prakticky kamkoľvek?

Odpovedz si na tieto jednoduché otázky a hneď budeš ku svojej správnej destinácii o krok bližšie.

2. Povedz si, kedy pôjdeš

Máš svoj cieľ. Teraz je potrebné zistiť, kedy sa doň vydáš. Je dôležité, aby si sledoval, kedy je v cieli top sezóna a kedy je v nej ticho (a prípadne aj nuda alebo zlé počasie).

To rovnako vplýva na cenu leteniek a aj ceny v destinácii ako takej. Pri výbere dátumov je najlepšie mať niekoľko variantov a mať možnosť sa termínovo prispôsobiť, aby si ušetril peniaze a užil si zo svojej destinácie to najlepšie, čo môže počas roka ponúknuť.

3. Na ako dlho odídeš?

Plánuješ roadtrip po USA, dobrodružnú jazdu na motorke cez Indiu alebo sa chceš iba slniť na pláži? To, čo budeš v krajine robiť, zásadných spôsobom vplýva na to, ako dlho by si v nej mal byť.

Je jasné, že žiadnu krajinu za týždeň dokonale nespoznáš. Dĺžka cestovania je preto dôležité rozhodnutie, ktoré otvára alebo zatvára možnosti tvojho budúceho itineráru.

4. Vytvor si cestovateľský rozpočet

Naplánuj si vopred, koľko chceš alebo v horšom prípade môžeš na dovolenke minúť. Do výdavkov zarátaj cestu tam a späť, ubytovanie, jedlo, zábavu, vstupy do pamiatok a pripočítaj k tomu aspoň desať percent ako rezervu. Využi služby ako www.budgetmytrip.com pre lepšiu predstavu o lokálnych cenách.

5. Kúp si letenku

Kupovanie letenky je komplexný proces, ak sa chceš dopracovať k čo najlepšej ponuke. Skvelé tipy na lacné letenky ti prinášame denne aj na našom portáli, preto by si ho mal v prípade plánovania dovolenky sledovať denne.

Ak sa nechceš spoliehať na náhodnú ponuku, nauč sa nájsť najlacnejšiu letenku kamkoľvek. Existuje množstvo tipov, na ktoré nie je v tomto príspevku priestor. Ak ich chceš všetky spoznať hneď, prečítaj si e-book Tajomstvá cestovania, kde nájdeš desiatky tipov, ako kúpiť najlepšie letenky pre svoje potreby.

6. Vytvor si nástrel itineráru

Nemusíš, ale je vždy lepšie mať aspoň aký-taký prehľad o tom, čo sa bude dať v tvojej cieľovej krajine robiť. Priletíš na letisko, dostaneš sa do mesta a… čo ďalej?

Googli a vyhľadaj si itineráry cestovateľov, ktorí rovnakú krajinu navštívili pred tebou. Pomôžu ti vybrať tie najlepšie miesta, dajú ti prehľad o cenách aj napríklad o dĺžke presunov medzi miestami.

7. Rezervuj si ubytovanie

Závisí to od tvojho výletu a jeho nastavenia, ale vo väčšine prípadov je fajn mať rezervované aspoň nejaké ubytovanie vopred. Aby si nestrácal čas a nervy hneď, ako do svojej cieľovej krajiny prídeš. Rezervuj si ubytovanie aspoň na 1-2 noci a potom, keď sa v krajine lepšie zorientuješ, ľahšie nájdeš také ubytovanie, ktoré najlepšie zodpovedá tvojej peňaženke, nálade a celkovému cestovateľskému mindsetu.

8. Nezabudni na poistenie

Cestovať za hranice Slovenska a Európskej únie bez poistenia je samovražda. Daj si preto pozor, aby si si stihol zohnať dobré cestovné poistenie. Ak máš študentský preukaz alebo kreditku, pravdepodobne v rámci týchto služieb dostaneš výhodnú ponuku poistenia.

9. Finálne prípravy pred odchodom

Nastal čas, aby si sa zaoberal všetkým, čo treba vybaviť, kým neodídeš. Aj keď pôjdeš preč na dva týždne, daj si pozor, aby si nenechal doma nezaplatené účty, otvorené biznis mítingy alebo svojho domáceho miláčika bez opatery.

10. Naber inšpiráciu

Ešte kým odídeš, je ten správny čas prečítať si na webe čo najviac o krajine, do ktorej sa už onedlho chystáš. Čítaj cestovateľské blogy, pozeraj cestovateľské magazíny alebo sa stretni so známymi, ktorí už podobný výlet absolvovali. Pomôže ti to získať ďalšiu inšpiráciu nielen na to, kam sa presne vydať, ale aj ako sa správať, čo jesť alebo nejesť, prípadne ako vybaviť niektoré veci jednoduchšie alebo lacnejšie.

11. Zbaľ sa

Najlepšia časť príprav je jednoznačne balenie. Viem, všetci to tak trochu neznášame, ale keď máš plnú izbu obhádzanú vecami, ktoré si berieš (alebo nevieš, či si ich berieš), začína sa tá pravá cestovateľská horúčka.

Rozhodni sa, či si berieš kufor, backpack alebo len príručnú batožinu. Každý kus batožiny má svoje nezameniteľné výhody aj nevýhody. S príručnou batožinou máš najmenší problém pri presunoch, kým s plastovým kufrom sa na trek do džungle asi nevydáš. A backpack? Ten je takým správnym priemerom tých prvých dvoch.

Akokoľvek sa zbalíš, keď budeš postupovať podľa týchto jedenástich bodov, budeš na dovolenku pripravený oveľa lepšie.

Prajem pekné cestovanie!

Theme by Anders Norén