Sprievodca po svete

5-minútový sprievodca: Kuba

Ako cestovat na Kube

Kto tento rok nepísal o Kube, akoby ani nebol. Keďže ja chcem byť, radšej o nej tiež píšem. Vybral som to najzaujímavejšie, čo by si mal vedieť a očakávať, ak sa chystáš na Kubu. 

Mimochodom, ak si si svoju dovolenku vybral v katalógu cestovnej kancelárie, väčšinu z týchto informácií nebudeš potrebovať. Prajem ti príjemne strávený čas na hotelovej pláži a v dobrom závidím. Backpackeri a dobrodružnejší cestovatelia, čítajte ďalej.

Kam na Kube okrem Havany? (Tri tipy)

No tak počkaj, poporiadku. Havanu určite nevynechaj. Jej atmosféru pripomínajúcu španielsky vidiek niekedy v polke 20. storočia a zaprášené miestne krčmy s lacným rumom (a v podstate ničím iným v ponuke) nenájdeš nikde inde. Takže Havanu by sme mali. Ale kam ďalej?

Viňales – pre milovníkov prírody poskytuje zábavu na niekoľko dní. Požičaj si bicykel, navštív rozsiahle jaskyne, kochaj sa okolím a… to je všetko. Nestačí?

Santiago de Cuba – mesto, ktoré má podľa mňa najsilnejšiu atmosféru, ak nerátame Havanu. Zvažujúce sa ulice á la San Francisco (aj so starými koľajmi po niekdajšej električke), príjemné ceny a krásny kubánsky street život. V meste je aj minipivovar, promenáda pri prístave a troošku lepšia gastronómia ako vo väčšine iných kubánskych miest.

Tivoli – chudobná štvrť Santiaga, ktorú obývajú najmä potomkovia emigrantov z Haiti (tak som počul). Daj si prechádzku a neboj sa na ľudí usmiať – Tivoli na prvý pohľad nevyzerá ako raj na zemi, ale ľudia ti úsmev bez problémov vrátia. Na Kube sa nemáš čoho báť, aj domáci ti povedia, že polovica Kubáncov sú policajti.

Čo je na Kube inak, ako si myslíš?

Kuba už dlho nie je miestom, kde nájdeš staré Kubánky šúľajúce tabakové listy do cigár priamo na ulici. Kubánci spontánne netancujú salsu na ulici, kedykoľvek ich pochytí juhoamerický beat. Kuba nie je ani oveľa lacnejšia ako stred Európy, pokiaľ ide o bežný turizmus.

Médiá píšu, že sa na Kubu valia davy turistov a hotely nemajú dostatočnú kapacitu na ich ubytovanie. Aká je pravda? Pravda je, že hotel na Kube nepotrebuješ. Stačí si nájsť dom označený modrou kotvou, ktorá označuje ubytovanie typu casa particular (niečo ako krátkodobý prenájom Airbnb). Väčšinou ich nájdeš na každej ulici hneď niekoľko. Nestretol som sa s ubytovaním, ktoré by bolo špinavé alebo nevyhovujúce, naopak, väčšinou som bol milo prekvapený.

Čítal som aj čosi o chýbajúcich bankomatoch. Toto tiež nie je pravda. V každom menšom meste nájdeš ATM, bankomatov je dostatok.

Cuban way – čo je na Kube divnozaujímavé?

Och-môj-bože Internet – počítaj s tým, že na internet sa dostaneš len s časovo (nie dátovo) predplatenou kartou na vyhradených miestach, väčšinou v miestnych parkoch. Nerátaj s wifi v reštauráciách ani v ubytovaní (s výnimkou top hotelov). Človek neuverí, kým nezažije. Toto bolelo, najmä ak ste na Kube štýlom digitálneho nomáda.

Socializmus v obchodoch – naozaj budeš mať problém kúpiť si základné veci, na ktoré si zvyknutý doma a ktoré si bez problémov našiel aj v zapadnutých indonézskych dedinách. Skutočnosť je taká, že regály väčšiny obchodov obsahujú extrémne malý výber tovaru. To sa týka aj módy (žabky na pláž si kúp doma). Kuba mohla byť tropickým rajom, ale poloprázdne obchody so zeleninou a ovocím sú smutným dokumentom nevyužitej príležitosti.

Čo zjesť a vypiť? Kubánska gastronómia

Kuba je gastronomická katastrofa. Street food tvoria iba tri veci: chudobne obložené biele žemle, otázne špagety a podivná hrubá pizza. V mestách nájdeš reštaurácie s lepším výberom, no hľadaj také, v ktorých jedia miestni. Inak budeš vystavený nadpriemerným bratislavským cenám. Na to, že máš problém nestretnúť Kubánca bez hnusnej žemle v ruke, v reštauráciách varia celkom dobre.

Pi lacný rum, neboj sa prastaro a tak trochu strašidelne vyzerajúcich ošumelých krčiem s „barmanmi“ v bielej košeli, kde nie je nikto iný okrem dvoch-troch domácich a dymu z cigár. Najviac ich nájdeš v Havane.

Teplo zapiješ pivom, ktoré vôbec nie je na zahodenie. Silnejšie Bucanero a slabšie Mayabe pomôžu zahnať smäd. Neboj sa ich sem-tam skombinovať s rumom, veď si na dovolenke!

Daj si pozor

Kuba vyzerá a pôsobí veľmi bezpečne, takže zdravotné problémy ani násilie ti bezprostredne nehrozí. Oveľa väčší pozor si musíš dať, aby si sa nestal obeťou turistických cenových prirážok.

Kuba má dve meny, peso a konvertibilné peso. Hodnota týchto mien je priepastne odlišná, ale bankovky vyzerajú veľmi podobne. Ak nechceš zaplatiť 22-násobne viac za nákup, bankovky starostlivo kontroluj a trieď si ich v peňaženke.

Všetko pre turistov je v lepšom prípade dvakrát také drahé. Doprava, jedlo, služby. Nastav si rozpočet niekde na max. 50 eur denne a drž sa ho, inak minieš 100 a (oveľa) viac. True story.

Kedy ísť na Kubu?

Podľa mňa si mal ísť buď včera alebo radšej až pozajtra. Kuba sa zrejme bude rýchlo meniť a ak bude uvoľnenie režimu pokračovať, koleduje si o problémy súvisiace s väčším dopytom ako ponukou. Ak nemôžeš navštíviť túto bránu do Karibiku čo najskôr, povedzme o rok alebo o dva, radšej si cestu odlož o ďalších pár rokov, kým sa situácia stabilizuje a infraštruktúra bude zodpovedať prílevu turistov. Daj tomu čas, aby sa cena služieb na Kube opäť priblížila ich skutočnej hodnote.

Rozmenené na drobné – aký môže byť tvoj kubánsky rozpočet?

  • Ubytovanie v casa particular: 20-25 eur/izba (na okraji miest môžeš nájsť za 15, ale nižšie to asi nepôjde. Hostely neexistujú, hotely sú extradrahé)
  • Jedlo: od 5 eur (street food) po 20 eur (prevažne reštaurácie)
  • Doprava: 10-20 eur (medzimestské autobusy, podľa vzdialenosti)
  • Múzeá, galérie a atrakcie: čo?

AKTUALIZÁCIA: ako vybaviť víza na Kubu?

(Aktualizované 21. 9. 2016): Viacerí ste sa ma pýtali, ako si máte čo najjednoduchšie vybaviť víza na Kubu. Odpoveď je jednoduchá: nijako!

Oficiálne potrebuješ pred vstupom na Kubu turistickú kartu, tzv. tarjeta del turista. Nie je to vízum v pravom zmysle slova (nie je v pase), skôr je to kus papiera, za ktorý si na veľvyslanectve radi vypýtajú nejakých 20 eur.

Pravdou však je, že víza si vôbec nemusíš vybavovať, pretože takú istú kartičku s názvom tarjeta del turista dostaneš počas letu na Kubu od letušky – jej cena je automaticky započítaná v cene každej letenky na Kubu. 

Keby bolo najhoršie, tarjeta sa dá kúpiť aj na letisku po prílete na Kubu. Mimochodom, keby si si chcel túto informáciu overovať na kubánskom konzuláte v Bratislave, povedia ti, že si turistickú kartu potrebuješ kúpiť vopred. Ty ale už vieš, že to tak nie je, a vykašleš sa na nich.

Práve si ušetril dvacku. Nemáš začo.

Nezodpovedal som tvoje otázky o Kube?

To som celý ja. Kontaktuj ma na andrej@malysvet.sk a skúsim ti pomôcť.

Moja fotogaléria Kuby

Foto: Andrej Majláth

Theme by Anders Norén