Sprievodca po svete

Upozornenie pred návštevou Belgicka: čoho sa obávať?

cestovanie v belgicku

Belgicko nie je úplne tradičná dovolenková destinácia. Geografická poloha je prinajmenšom nezaujímavá, počasie býva horšie ako u nás a ceny sú niekde na dvojnásobku oproti Slovensku. Zbytočné vôbec merať cestu. Obyčajný turista sa zrejme nemusí báť, že mu návštevou Belgicka hrozí niečo, čo ho ovplyvní na zvyšok života.

Ale čo ak predsa?

Všetky cesty vedú do… Brúgg!

Benátky severu, najzachovalejšie stredoveké mesto v Európe či fucking fairytale. Bruggy ťa budú baviť, aj keby si tam chodil denne do práce. Akoby aj nie? Užívať si zubaté jesenné slnko na terase s miestnym pivom Brugse Zot s exkluzívnym výhľadom na stredoveké uličky pôsobí síce trochu nemeckodôchodcovsky, ale koho to zaujíma, keď práve zažívaš lásku na prvý pohľad? Pozri si film In Bruges (V Bruggách) s Colinom Farrellom a zamiluješ sa možno už doma. Nie do Colina.

Pokračuj v čítaní nižšie…

Antverpy prekoná iba New York

V čom? V počte rôznych národností žijúcich na jednom mieste. Prechádzka Antverpami naozaj pripomína cestu okolo sveta. V priebehu hodiny sa dostaneš od nablýskaných diamantových búrz cez židovské uličky až k arabským streetfoodovým stánkom a vidíš, že všetko do seba takým zvláštnym spôsobom zapadá. Nemôžu sem posielať mesiačkarov na exkurzie? (mesiačkar = opak slniečkara).

Gent má kúsok zo všetkého

Vodné kanály si Gent požičal od Brúgg a kozmopolitnejši charakter od Bruselu. Veď sa aj nachádza niekde na polceste. Centrum Gentu tak trochu pripomína aj Prahu. Na jednej z najvyššich kostolných veží nad mestom na všetko dohliada gulden draak, zlatý drak, ktorý prepožičal názov aj logo rovnomennému tmavému pivu v bielej fľaši. Pivu so skutočnou dračou silou.

Brusel môžeš vynechať. Alebo aj nie

Dobre, Brusel nemá najlepšiu povesť a ktovie, čo by z neho bolo, keby neposkytoval strechu nad hlavou hlavným európskym inštitúciám. Svojou krásou nad inými belgickými mestami rozhodne nevyniká, naopak, keď si zažil stredovek v Bruggách a ochutnal si národnostnú kašu v Antverpách, nemáš dôvod tráviť v hlavnom meste Belgicka viac ako deň-dva. Ale ak dáš Bruselu šancu, užiješ si stredomorsky pôsobiace úzke uličky zaplnené reštauráciami len kúsok od hlavného námestia a možno navštíviš Atomium, technickú pamiatku tak trochu v tieni Eiffelovky. Raz táto návšteva určite stojí za to, tretíkrát som sa už trochu nudil.

Som vinný: toto je skutočný dôvod pre Belgicko

Obdivovať staré domy a plaviť sa na lodi po kanáloch má čosi do seba. Pravda o mojom Belgicku je ale niekde inde: chodím sem na 80 % len preto, lebo milujem belgické pivo. Keď som niekedy okolo 20-teho roku života zistil (fuu, to už je 7 rokov?), že existuje aj iný svet ako svet číreho plzeňského piva, druhýkrát som sa narodil. Do sveta pivných kvasiniek. Dať si raz do roka tour de bar a maximálne minimalizovaným tempom ochutnávať špeciály, to sú pivné Vianoce.

Správne načapované belgické pivo v stopkovom pohári má v sebe kus noblesy, na ktorú sme pri pive dlho neboli zvyknutí. Jej objavenie je o to silnejším zážitkom. Každý ošumelý bar v Belgicku pôsobí ako to najlepšie craft beer café, ktoré poznáš vo svojom meste.

Moja každoročná návšteva je belgickému pivu oddaná: väčšinou sa sem vraciam počas bruselského pivného festivalu, Belgian Beer Weekend. Koná sa priamo na hlavnom námestí a pre belgickopivných začiatočníkov, ale aj fajnšmekerov, je ako stvorený.

No čo teda?

Belgicko ponúka kombináciu, akú nemá žiadna iná krajina. Ak máš rád atmosféru Paríža či Amsterdamu, v Belgicku nájdeš čosi z oboch. Kúsok Holandska (Flámsko) kúsok Francúzska (Valónsko), štipku Európy (Únia) dokorenenú zvyškom sveta (Antverpy) a… zlatý mok zakalenej nezlatistej farby. V stopkovom pohári.

Belgicko je veľké #áno. Sprav si predĺžený pivný výlet a zamiluj sa aj ty. Ale vráťme sa ešte k spomínanému dôležitému upozorneniu z úvodu:

UPOZORNENIE:  návštevou Belgicka riskuješ, že sa sem budeš po zvyšok života musieť vracať.

Mimochodom, ak sa ti zdajú obrázky v článku trochu nekonzistentné, máš pravdu – pochádzajú z niekoľkých mojich návštev medzi rokom 2011 a 2015.

Theme by Anders Norén