Cestovateľské triky

Jediná rada, vďaka ktorej budeš cestovať OVEĽA lacnejšie

Cestovanie môže byť príliš drahé. Až také drahé, že si ročne za svoj slovenský plat budeš môcť sotva dovoliť aspoň jednu poriadnu dovolenku. Ako by to mohlo byť inak, veď treba zabezpečiť dopravu (hlavne, aby to bol dobrý termín), kvalitné ubytovanie (nechceš predsa výhľad na smetisko za hotelom) a minimálne polpenziu, nech nemusíš brať konzervy a môžeš sa aj tento rok vysmievať z českých stereotypov. A keď už budeš vo svojej dovolenkovej destinácii, každý deň budeš žiť naplno – veď dovolenkuješ iba raz do roka, takže treba ísť na maximum.

Naozaj si myslíš, že svoje výdavky na najbližšiu dovolenku nemôžeš znížiť o polovicu? Možno ťa vyvediem z omylu. Čo keby si na ďalšej dovolenke rozmýšľal nejako takto?

Vyspím sa v jednoduchšej hostelovej izbe namiesto x-hviezdičkového hotela.

Najem sa päť minút od centra namiesto reštaurácie na hlavnom námestí.

Prejdem sa po meste peši namiesto taxíku alebo turistického autobusu.

Kúpim si letenku s dlhým stopoverom namiesto priameho letu. S odletom v utorok na obed, nie v piatok podvečer.

Už rozumieš, čo tým chcem povedať? Od lacného cestovania sa často delíš len ty sám. Keď zmeníš svoje vnútorné nastavenie a svoj prístup – alebo mindset, ako tomu teraz hovoríme, pretože to znie dobre – začneš cestovať omnoho lacnejšie. A vďaka väčšiemu dobrodružstvu získaš aj viac času a priestoru na skvelé cestovateľské zážitky.

  • Keď budeš spať v smradľavom hosteli namiesto pekného hotela, ľahšie nájdeš spoločnú reč s ostatnými…a možno budeš mať pod svojou izbou hostelový bar s lacným pivom.
  • Keď nebudeš jesť v umelých reštauráciách, ktoré majú turistickú prirážku 100 %, dozvieš sa, čo jedia skutoční ľudia, ktorí bývajú okolo.
  • Ak vymeníš turistickú dopravu za pešibus alebo aspoň lokálny autobus, navštíviš miesta, ktoré pred tebou videl iba zlomok turistov.
  • Keď si schopný vymeniť svoju pohodlnú letenku za lowcost s debilným prestupom a ešte debilnejším časom odletu, ušetríš stovky eur na všetko ostatné.

Áno, spať v čistej a pekne zariadenej hotelovej izbe je určite fajn. Letieť v prvej triede musí byť dokonalé (hoci som to nikdy nezažil, ach…), ale je to nevyhnutné?

Snaž sa už počas plánovania svojho výletu myslieť na spôsoby, ako môžeš ušetriť na jednotlivých dovolenkových výdavkoch.

Pretože ak ušetríš polovicu – čo je pravdepodobne úplne v pohode možné – získaš celú jednu dovolenku k dobru.

A to znie ako dobrý deal.

Theme by Anders Norén