Cestovateľský občasník

Prečo ťa dovolenka (ne)urobí šťastným?

Vieme, ktorá časť dovolenky ťa poteší najviac – a nie, nie je to ležanie na pláži pod slnečníkom  s piňakoládou v ruke.

Spomeň si na svoju poslednú dovolenku. Alebo ešte lepšie: na čas, kedy si plánoval svoj posledný výlet. Aký to bol pocit, keď si zrazu mal nekonečne veľa možností, ako si naplánuješ svoje cestovateľské zážitky? Koľko hodín si si googlil informácie a fotky z miest, ktoré si sa chystal navštíviť? Koľko ľudí si s nimi provokoval na Facebooku?

A koľko času z dovolenky ubehlo, kým si sa prvýkrát pohádal so svojou polovičkou? Vadil ti záchod v hoteli? Rozčúlil ťa taxikár? Kedy ti prestalo chutiť jedlo, bolo ti príliš teplo, príliš zima, bolo to pridrahé, priveľké, príliš malé, nudné, bolo to…

Bodaj by si už bol doma, že.

Ale keď si na to doma spomenieš, vlastne to tam všetko bolo úplne super! Aj tú hnusnú pizzu by si si znovu objednal, môcť sa na jediný deň vrátiť.

Štúdie ukazujú, že podobný vývoj pocitov a myšlienok je smutne normálny. Šťastie z cestovania a dovolenky v nás totiž kulminuje ešte v čase, keď na dovolenke ani nie sme – vo fáze plánovania výletu.

Šťastie v našich hlavách stúpa najmä preto, že na obmedzený čas vlastným rozhodnutím plánujeme a môžeme zmeniť svoj zabehnutý život. Žiť na chvíľu inak. Vidieť niečo nové. Objavovať.

Súvisí to s tým oslobodzujúcim pocitom, že čo chceme, to môžeme – stačí si to naplánovať. Radosť z plánovaného cestovania prichádza veľmi rýchlo a prirodzene.

Ja zažívam najväčšie cestovateľské vzrušenie v momente, keď dokončím platbu za letenku a objaví sa môj rezervačný kód. V takých dňoch zaspávam s pocitom, že mi patrí svet. A to som ani nemusel opustiť svoj domov. Chápete? Nemusel som vyjsť zo svojej izby, aby som bol šťastný cestovateľ.

Kedy sa radosť z cestovania vytratí?

Veľmi rýchlo. Štúdia naznačuje, že úroveň šťastia sa po príchode na dovolenku viac či menej zníži. Akonáhle si zvykneš na prostredie, v ktorom si sa ocitol, pocit vzrušenia sa vytráca a stretávaš sa s podobnými problémami, aké máš doma. Akurát sú zabalené do lesklejšieho papiera.

Rovnaká štúdia ukazuje, že po návrate domov vraj nebudeš o nič šťastnejší, než kým si na dovolenku odišiel. Aj tí, ktorí si užívajú maximálny relax a strávia dovolenku presne podľa svojich predstáv, zaznamenávajú iba mierny nárast šťastia po návrate do bežného života. Ten po týždni či dvoch vytratí.

Čo sa s tým dá robiť?

Výskum ukazuje, že sa už po krátkom čase aklimatizujeme a stávame sa súčasťou prostredia, v ktorom žijeme. Radosť z nadchádzajúcej šťastnej udalosti – akou cestovanie nepochybne je – preto môže predčiť radosť, ktorú máš z dovolenky ako takej. 

To však neznamená, že by si nemal cestovať. Naopak, keď už vieš, čo ti hrozí, je to iba na tebe: snaž sa počas celého procesu – od plánovania po príchod domov – zamerať na to, aby si si užíval všetko, čo sa okolo teba deje. Pozitívnym myslením dostaneš svoje zážitky na vyšší level. A budeš si užívať radosť bez ohľadu na hlúpe štúdie.

Zdrojom týchto (ne)vedeckých informácií je tento príspevok.

Theme by Anders Norén